ORAVSKÁ LESNÁ - RAJ HUBÁROV

nádherná príroda a ohľučujúce ticho

Leto

V lete býva v osade živšie. Do najbližšie obchodu je to cez kopec asi 2 km. Premáva železnička, prídu chatári aj pár turistov, ale hlavne ľudia, ktorí si svoj život nevedia predstaviť bez hubárčenia. Ak ste hubár a podarí sa vám vystihnúť správny čas, tak zážitky, ktoré na vás čakajú v okolitých lesoch vás k tomuto kraju navždy pripútajú. A spomienky na ten roh hojnosti budete v sebe uchovávať naveky. Aj v lete je to však predovšetkým oáza pokoja. Ak nie ste hubár, vstávate až keď vám to nariadi vaše telo, jete kedy chcete (ak máte čo) – môžete si ísť po okolí nazbierať lesné plody, spať idete až vtedy, keď ste sa už dosť vynadívali na hviezdy (tu na konci sveta sa zdá, že sú akosi bližšie) alebo si už dostatočne, podľa počasia, poohrievate skrehnuté kosti pri krbe. Pri pochôdzkach za hubami však treba dodržiavať určité bezpečnostné pravidlá. Pánom okolitých lesov totiž nie je koruna tvorstva, ale medveď.

 

Jar, jeseň

Ak si chcete od mesta skutočne oddýchnuť treba k nám prísť na jar alebo na jeseň. Osada Tanečník má iba jedného stáleho obyvateľa a turistov mimo sezónu ako šafránu. Počasie v tomto období je premenlivé a často dosť drsné. Ak sa vám nebude chcieť alebo vám počasie nedovolí chodiť na prechádzky po okolí, ani za krásami Oravy, možno je to práve to, čo potrebujete. Ostať s rodinou alebo s priateľmi na niekoľko dní v starej drevenici na konci sveta. Rúbať drevo, variť obedy. S deťmi rozohrať šachový alebo kartársky turnaj, prečítať si knihu, na ktorú ste si už dlho nenašli čas. A po večeroch sedieť vo veľkej miestnosti pri krbe a počúvať zážitky a názory svojich blízkych, na počúvanie ktorých, doteraz možno nikdy nebol čas.

 

ORAVSKÁ LESNÁ - ZIMNÉ RADOVÁNKY DO VEĽKEJ NOCI

bez reťazi sa radšej neunúvajte

Zima

Aby ste sa tu naozaj dostali nezabudnite na snehové reťaze. A je dobré mať so sebou zásobu jedla na niekoľko dní. Prívaly snehu občas osadu Tanečník odrežú od sveta. Veľké lyžiarske vleky aj lanovka sú vzdialené len asi 1,5 km. Napriek tomu je na Tanečníku vždy pokojná atmosféra. Na svoje si prídu aj bežkárski fanatici, ktorí sú ochotní si svoj okruh vyšliapať.