V okolí chalupy je množstvo miest, ktoré je možno navštíviť. Od romantikou chrliacich zátiší nádhernej oravskej prírody, v ktorej od neskorého mája rastu v blízkom okolí rôzne druhy hub, alebo po miesta kde sa môžete vyblázniť na lyžiach alebo sa nechať zviesť jedinou úzkokoľajkou na Orave. V malebnom regióne Oravy sa nachádza množstvo historických a kultúrnych pamiatok. K najvýznamnejším patrí Oravsky hrad, ktorý sa týči na hradnom brale nad riekou Oravou v obci Oravský Podzámok. Orava je bohatá na folklórne tradície a na mnohých miestach sa tu zachovala typická ľudová drevená architektúra. 

ORAVSKÝ HRAD

najkrajší a najnavštevovanejší hrad na Slovensku

Obec a okolie však ponúka oveľa viac možností, ako tu využiť čas. V lete sa tu organizujú stretnutia hubárskych znalcov a v zime aj preteky psích záprahov. Ak chcete vedieť o Orave viac a máte dosť času a chuti môžete navštíviť miesta, ktoré pre oravcov veľa znamenajú. Môžete navštíviť krásny Oravský hrad, povoziť sa na lodi po Oravskej priehrade a zastaviť sa na ostrove umenia, v Tvrdošíne si prezrieť prekrásny drevený kostolík, a pri Oravskej Polhore v Hviezdoslavovej horárni podumať o našich velikánoch.

V centre dolnej Oravy v Dolnom Kubíne si môžete popozerať vystavené diela v Oravskej galérii a našom múzeu. Milovníci skutočnej histórie môžu navštíviť miesta, kde pred skoro 3000 rokmi stálo obrovské aj dnes ešte vysokým valom chránené hradisko ľudu Lužickej kultúry. Je to Tupá skala nad Vyšným Kubínom.

ORAVSKÁ PRIEHRADA S ROZLOHOU 35 km2

jedinečné výletné a poznávacie plavby loďou

Ak si chcete len poleňošiť v teplej vode / možno liečivej /, navštívte Oravice. Obdivovatelia drevených stavieb si určite vychutnajú návštevu Múzea Oravskej dediny v Brestovej kúsok od obce Zuberec, ktorá je vstupnou bránou do Roháčov, kde môžete absolvovať aj náročnejšie turistické túry. Pekná celodenná túra je aj na mohutnú Babiu horu nad obcou Rabča. Ak máte radi vodný živel skúste splav rieky Orava na plti a ak budete mať chuť na špeciálne pečené bravčové koleno zastavte sa v obci Čimhová. Ak vás zaujíma kam až môže dôjsť komercionalizácia turizmu, navštívte poľské turistické centrum Zakopané.

Zájsť si môžete do históriou dýchajúceho kráľovského mesta Krakow, kde nedokážete odolať prekrásnym jantárovým šperkom. Poučným duchovným zážitkom pre vás môže byť návšteva rodiska doposiaľ jediného slovanského pápeža Jána Pavla II vo Wadoviciach kúsok za hranicami s Poľskom.

MÚZEUM ORAVSKEJ DEDINKY

nájdete tam aj jednu chalúpku z Oravskej Lesnej